O nás

Pěvecký sbor

Cancioneta Praga

8

Cancioneta Praga je pěvecký sbor, který vznikl v roce 2010 z iniciativy sbormistra Lukáše Jindřicha. Členkami jsou zpěvačky, které dříve působily ve výběrových, převážně pražských sborech (Bambini di Praga, Radost Praha a další).

Repertoár sboru je velmi široký. Zahrnuje duchovní a světské skladby od starých mistrů až po hudbu 20. století, lidové písně z celého světa i vánoční koledy Evropy a Ameriky zpívané v původních jazycích a nechybí samozřejmě ani lidové písně z Čech, Moravy a Slezska. Sbor však dokáže interpretovat i odlišné hudební styly, jako např. pop-music. Pro svůj široký záběr je Cancioneta Praga zvána k zahajování významných mezinárodních festivalů, jako např. YoungPrague, Praga cantat aj. Ve výjimečných případech je sbor rozšířen o mužské hlasy.

Vedle samostatných koncertů spolupracuje Cancioneta Praga s významnými českými soubory, orchestry a umělci (např. PKF – Prague Philharmonia, Pražský komorní orchestr bez dirigenta, Musica Bohemica, Český chlapecký sbor z Hradce Králové, Ústřední hudba Armády ČR, harfenistka Jana Boušková, kytarový virtuos Lubomír Brabec, klavírista Lukáš Klánský, skladatelé Jaroslav Krček a Martin Hendrych, dirigenti Marek Šedivý, Jan Kučera, Vojtěch Spurný, Jakub Martinec, kapela CHINASKI. Sbor také natáčí pro televizi a rozhlas. Na svém kontě má i dvě nahraná CD – Kouzelné Vánoce a The Gospel Train Is Coming.

Během svého působení na hudebním poli vyhrála Cancioneta Praga dva mezinárodní hudební festivaly. Ze španělského Malgrat de Mar si v roce 2010 přivezla Cenu publika pro nejoblíbenější sbor festivalu a trofej za absolutní festivalové vítězství, stejného úspěchu dosáhla i v únoru 2012, kdy se stala absolutním vítězem mezinárodního festivalu soudobé sborové hudby Canti veris Praga 2012. Sbor absolvoval i několik zahraničních zájezdů (Německo 2011, 2014, Maďarsko 2015, Jihoafrická republika 2016).

Patrony sboru jsou bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová, dirigent Jakub Hrůša a harfistka Jana Boušková.

Sbormistr

Lukáš Jindřich

Lukáš Jindřich (*1984) pochází z řad zpěváků pěveckého sboru Bambini di Praga, ve kterém začínal ve svých pěti letech. Vystudoval sbormistrovství na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity (pod vedením dirigentů Jaroslava Brycha a Marka Valáška). V roce 1999 začal úzce spolupracovat se Školou sborového zpěvu při Bambini di Praga, kde působil jako učitel hry na zobcovou flétnu. Od roku 2004 byl druhým sbormistrem sboru Bambini di Praga a nejbližším spolupracovníkem PhDr. Blanky Kulínské.

Upravil řadu písní pro dětské sbory a flétnové soubory. Natočil několik nahrávek s Dětským pěveckým sborem Českého rozhlasu, má za sebou úspěšné koncerty s PKF – Prague Philharmonia (Pražskou komorní filharmonií). Se sborem Bambini di Praga absolvoval koncertní turné do Anglie (2006), Německa (2008, 2010) a Jižní Koreje (2006 – 2009). Založil ženský sbor Cancioneta Praga, se kterým v říjnu 2011 vstoupil do první koncertní sezony.

V září 2013 přijal post hostujícího sbormistra Českého chlapeckého sboru z Hradce Králové, od ledna 2014 do prosince 2015 působil též jako sbormistr Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu.

Klavíristi

Lenka Navrátilová

lenka-navratilovaLenka Navrátilová studovala hru na klavír a na cembalo na konzervatoři v Teplicích a sbormistrovství chrámové hudby na Karlově univerzitě. Je profesorkou operní korepetice na Pražské konzervatoři a korepetitorkou Pražského filharmonického sboru.

Dlouhodobě spolupracuje jako klavíristka s orchestrem FOK, se souborem opery Národního divadla, Mezinárodním hudebním festivalem Pražské jaro, Kühnovým smíšeným sborem, ženským sborem Cancioneta Praga, jako cembalistka se soubory Camerata Nova a Opera Mozart.

V průběhu své kariéry měla možnost spolupracovat s dirigenty světového věhlasu jako jsou Claudio Abbado, sir Charles Mackerras, sir Simon Rattle, Zubin Mehta, Jiří Bělohlávek.

Egli Prifti

egli-prifti-2Egli Prifti se narodil v albánském přímořském městě Vlora, kde studoval na základní umělecké škole, později na uměleckém lyceu „Naim Frashëri“ a zároveň dálkově na uměleckém lyceu „Jordan Misja“ v Tiraně. Během studií na těchto lyceích koncertoval nejen ve své zemi, ale také v cizině (Itálie, Kosovo, Makedonie).

V roce 2004 začal studovat klavír na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze ve třídě Jany Palkovské. V roce 2008 reprezentoval fakultu na Evropském festivalu komorní hudby v Klaipedě (Litva). Pro svoji všestrannost je zván ke koncertování s českými, ale i zahraničními orchestry (např. Varnsdorfská komorní filharmonie, Symfonický orchestr albánského rozhlasu, Smíchovská komorní filharmonie). Absolvoval koncertní turné po Itálii, Ukrajině, Polsku, Albánii a Slovensku. Je hostujícím pedagogem na Univerzitě umění v Tiraně.

Od roku 2011 je druhým klavíristou sboru Cancioneta Praga.